En Az Elektrik Harcayan Klima Modelleri

en az elektrik harcayan klima modelleri

En Az Elektrik Harcayan Klima Modelleri

Klima satın alırken dikkat edilen en önemli konulardan biri de ne kadar elektrik harcadığıdır. En az elektrik harcayan klima modelleri her zaman daha çok alıcı bulmaktadır. Klima ne kadar az enerji harcarsa faturalarımız da o kadar düşük gelecektir. Klima kullanırken zarara girmek istemiyorsak elektrik tasarruflu klimalar arasından seçim yapmamız gerekmektedir.

Son yıllarda kullanımı hızlı bir şekilde artan klimalar, teknolojik değişimlerden en çok etkilenen ürünler arasında yer almaktadır. Günümüzde neredeyse tüm klima üreticileri, enerji tasarrufu ve yüksek verimli cihazlar geliştirmek için yoğun Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Enerji ithal eden bir ülke olduğumuzu düşünürsek bu durum hem kullanıcılar hem de satıcılar açısından da büyük önem arz etmektedir. En az elektrik harcayan klimalar üretildikçe kullanıcılar rahat etmektedir.

En Az Elektrik Harcayan Klimalar A Sınıfı Modeller!

En az yakan klima modelleri bilindiği üzere A sınıfı klimalardır. A-B-C-D-E-F-G ile sınıflandırılan elektrikli ev aletleri enerji verimliliği sınıfını ifade etmektedir. Dolayısıyla A sınıfı klimalar düşük bir enerji tüketimine sahiptir. A sınıfında bulunan bir cihaz, C sınıfında bulanan bir cihaza göre ve cihaz tipine bağlı olarak %15-20 arası, G sınıfındaki bir cihaza göre %70-80 oranında daha az enerji tüketmektedir.

Yaz aylarıyla birlikte klima satışları artarken sektöre giren ucuz Çin menşeili mallar klima fiyatlarını düşürse de kişilerin bütçesine büyük zarar vermektedir. Ucuz diye alınan klimalar, en az yakan klimalar arasında olmadığı için faturalarda sürprizlerle karşılaşılmasına neden olmaktadır. Ayrıca sınıflarına göre, makine, gaz ve soğutma ve enerji tüketim özellikleri değişen klimalarda en iyi özelliklere sahip A sınıfı ile C sınıfı arasında fiyatlar dikkat çekici şekilde farklılaşmaktadır. Klima teknisyenleri ve satış danışmanları en az elektrik harcayan klimalar arasında yer alan A sınıfı klimaların kullanılmasını tavsiye etmektedir.

En Çok Tercih Edilen ve Elektrik Tasarruflu Klimalar

En az elektrik harcayan klimalar ve bütçe dostu olacak modeller:

Enerji Tasarrufu Nasıl Sağlanıyor?

En az yakan klima modelleri, teknolojinin gelişmesiyle birlikte bizleri şaşırtacak boyutlara ulaşmaya başladı. En az elektrik harcayan klimalar, enerji tasarrufu yaparlarken sistemlerinde bulunan 2 ana unsurdan hareket ederler. Bunlar: koruyucu bakım ve gölgelemedir.

Bu durumda klimaların düzenli olarak filtrelerinin değiştirilmesi, sistemlerinin kontrol edilmesi, fan kayışlarının ayarlanması, dış ünitelerinin uygun yere monte edilmesi enerji tasarrufu sağlamaktadır. En az elektrik harcayan klima modelleri böylece verimli ve uzun ömürlü şekilde çalışmaktadır.

Aynı zamanda elektrik tasarruflu klimalar, evin güneş alan kısımlarının ağaçlarla gölgelenmesi, cam filmleri, pencere ve duvar tenteleri pasif soğutma yöntemlerinin uygulanması gibi yöntemlerle daha avantajlı hale getirilebilir.

En az elektrik harcayan klima modelleri, doğru kullanımla birlikte yaz – kış faturalarınızda yüzünüzü güldürecektir.

Klima Elektrik Tüketimi Nasıl Hesaplanır?

En az harcayan klima arayışınızda satış danışmanları ve teknisyenlere ihtiyacınız kalmadan doğru klima modelini kendiniz de bulabilirsiniz. Almayı düşündüğünüz klimanın ısıtma ve soğutma değerlerine bakarak harcayacağı elektrik miktarını ölçebilirsiniz. Genellikle kataloglarda yazan elektrik miktarlarını hesaplamak isterseniz aşağıdaki örnekten yararlanabilirsiniz.

Örnek

Soğutma sarfiyatı: 1.06 kW

Elektrik 1 kW birim fiyatı(2014)* : 0,42 kW/h

Soğutma sarfiyatı ( kW ) X Elektrik Birim Fiyatı: Saatte Kullanılan Elektrik Ücreti

1,06 X 0,42: 0,44 TL

Günde 8 saat kullanılırsa: 3,56 TL günlük elektrik tüketir.

Ayda 30 günde: 30 X 3,04 = 106,8 TL.

Örnekten de anlaşılacağı gibi A sınıfı bir klimayı yazın soğutma amaçlı kullandığınızda günde 8 saat kullanım için aylık 100 TL gibi makul bir ücret karşınıza çıkıyor. Enerji tasarruflu klimalar görüldüğü gibi az elektrik harcayarak maksimum verim sağlıyor.

En az elektrik harcayan klimalar sayesinde sizler de mekanlarınızda yıl boyu avantajlı klima kullanımına kavuşabilirsiniz. En az yakan klimalar, evlerinizde ve iş yerlerinizde vaz geçilmeziniz olacak…

Paylaş