Kışın Klima Kullanımı – Kış Mevsiminde Klima Sıcaklık Ayarı

kışın klima kullanımı

Kışın Klima Kullanımı – Kış Mevsiminde Klima Sıcaklık Ayarı

Klima artık sadece yaz mevsiminde kullanılmıyor. Kış aylarında da klima kullanımı oldukça arttı. Doğalgaz ile ısınmaya alternatif olan klima kullanımı, yüksek doğalgaz faturası ödemek istemeyenlere çare oluyor. Kışın klima kullanımı arttıkça, klima markaları da cihazlarının ısıtma performanslarını artırıyor. Özellikle iş yerlerinde ve ofislerde kış aylarında klima kullanımı daha rahat oluyor.

Kışın klima kullanımı arttıkça klima satın alacak olanlar için kış mevsimi kampanyaları daha cazip hale geliyor. Kış mevsiminde ısıtma amaçlı satın alınacak klima modellerini seçerken dikkat edilecek konular da var elbette. Öncelikli olarak klimanın A sınıfı olması, sessiz çalışması, hem ısıtma hem de soğutma özelliklerinin birbirine denk olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bunlar dışında:

 • Enerji tüketimi ( Klimanın A sınıfı olup olmaması)
 • Klimanın BTU değerleri
 • Klimanın yer alacağı mekana uygun olup olmaması
 • Oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği
 • Odanın cephesi
 • Binanın izolasyonu
 • Klima kullanılacak mekanın bulunduğu kat
 • Mekan aydınlatması kışın klima kullanımı için etkili oluyor.

Kış aylarında klima kullanımı sırasında ayrıca klimanın hijyen özellikleri de ön planda olmalı. Kışın klima kullanımı hastalıklara neden olacağı için cihazın iç ünitesindeki alerjen filtrelerin kalitesi çok önemli. Aktif karbon filtreli klimaları tercih ederek mekandaki havayı sürekli temiz tutabilirsiniz.

Kışın Klima Sıcaklık Değerleri

Klima satın alacaksanız, satış danışmanlarına ya da keşif ekiplerine kışın klima kaç derecede çalıştırılmalı ve sıcaklık değerleri nelerdir gibi soruları yöneltmeyi unutmamalısınız. Kışın klima kullanımınız daha çok olacaksa ısıtma kapasitesi yüksek ve kış mevsimine uygun klimaları almalısınız.

A sınıfı klima alarak aynı enerjiyle dört kat daha fazla ısı elde edilen klimalar sayesinde ekonomik ısıtma sağlayabilirsiniz. Kışın klima sıcaklık derecesi 23 – 24 dereceyi aşmamalıdır. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamanız gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebilirsiniz.

Kış aylarında klima kullanımı için sıcaklık derecesi belirlerken ısıtma yapılacak ortamın dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen heat-pump modellerin tercih edilmesi avantajlı olacaktır. Kışın klima kullanımı sırasında yüksek faturalarla karşılaşmak istemiyorsanız heat-pump cihazları tercih etmelisiniz.

Kışın Klima Kullanmak Sağlıklı Mıdır? Hastalıklardan Nasıl Korunuruz?

Kışın klima kaç derecede çalıştırılmalı ve nasıl kullanılmalı sorularınıza yanıt verdik. Ancak kışın klima kullanımının sağlıklı olup olmadığını hala bilmiyorsunuz değil mi? Uzmanlar kış mevsiminde klima kullanımının sağlık açısından herhangi bir sorun teşkil etmediğini söylüyor. Yeni teknolojiler sayesinde bazı klimalarda standart toz filtreleri haricinde, anti bakteriyel filtreler, negatif iyon üretimi, koku giderici filtre, havadaki polenleri tutma modu bulunduğu için havada oluşan mikrop ve bakterilerin size zarar vermesinin önüne geçilmiş oluyor.

Klima kış ayında nasıl kullanılır diyenler cihazlarında bulunan bu filtreler sayesinde gönül rahatlığıyla klima kullanabilirler. Kışın klima kullanımı herhangi bir hastalığa neden olmadığı için kışın klima sıcaklık derecesi gereğinden sıcak şekilde ayarlanmadığı sürece sağlığa dost kullanımlar elde edilecektir.

Kışın Klima Kullanımı Ne Kadar Elektrik Harcamamıza Neden Olur?

Kış mevsiminde klima kullanımı elektrik faturalarınıza elbette yansıyacaktır. Ancak doğru kullanımlarla doğalgaz faturalarınızın yarattığı etkiden daha az etki yaratacaktır. Kış aylarında klima kullanımı için cihaz alırken A sınıfı modeller arasından seçim yaptığınızda klimaların aylık elektrik harcaması da düşük olacaktır.

Klima kış ayında nasıl kullanılır diye düşünmeden ekonomik ve keyifli bir klima kullanımı için;

 • Düzenli olarak klimanızın bakımının ve temizliğinin yapılmasına özen gösterin.
 • Klimayı, gün içerisinde aşırı kullanmayın.
 • Nem dengesini koruyucu klimalar tercih edin veya bulunduğunuz ortamda nemi sağlamak için, sürekli bir bardak su bulundurun.
 • İdeal oda sıcaklığı 21-22⁰C’dir. 20⁰C altı, 26⁰C üstüne çıkmayın.
 • Çalışma masanızın ve oturma gruplarınızın yerini iyi seçin, klimalara çok yakın durmayın.
 • Isı yalıtımı yaptırın.
 • Klimalı odalarınızı havalandırmayı unutmayın.

Kısacası kışın klima kullanımı doğru olduğunda bütçenizde herhangi bir yıkıma neden olmayacaktır. Klimanızı satın alırken keşif ekiplerinden ve teknisyenlerden kullanım bilgileri alarak rahat bir kış mevsimi geçirebilirsiniz.

Paylaş