Klima Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima satın almak günümüzde oldukça zor bir süreç aslında. Teknolojinin gelişmesi ile farklı markaların farklı özelliklere sahip cihazları karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda klimanın kullanılacağı yer, gerekli olacak ısıtma ve soğutma değerleri gibi özellikleri de önemli bir kriter oluyor. Bu nedenle en iyi marka aslında en iyi çözüm olmuyor her zaman.

Klima alırken uzun süre kullanabileceğiniz, sorunsuzca çalışacak, ihtiyaçlarınızı karşılayacak cihazları seçmelisiniz. Ayrıca:

Alan büyüklüğüne göre seçim yapın.

Klimanızı almadan önce cihazınızı kullanacağınız alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Alanın büyüklüğüne göre klimanızın kapasitesini belirleyebilirsiniz.

Garanti süresine dikkat edin.

Garantisi olmayan klimaları satın almayın. Aynı zamanda en az 2 yıl garantili ürünleri almanızda yarar var.

Klimayı nerede kullanacağınızı belirleyin.

Satın alacağınız klimayı evde mi ofiste mi yoksa farklı bir alanda mı kullanacaksınız, ilk olarak bu sorunuza yanıt bulun. Sonrasında klima danışmanınıza isteğinizi bildirerek mekana uygun seçim yapın.

Keşif hizmeti almadan ürün satın almayın.

Klimanın kullanılacağı alanı görmeyen klima uzmanları size ihtiyacınız olan desteği veremez. Alacağınız klimanın mekanın ihtiyaçlarına uygun olması ve uzman görüşü sonucu alınması gerekir.

Servis uygulaması olmayan firmalardan alışveriş yapmayın.

Klima almadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de klima satın aldığınız yerin servis hizmeti verip vermediğidir. Herhangi bir arıza durumunda başvuracağınız ve teknik açıdan size yardımcı olabilecek uzmanlara ihtiyacınız var. Ayrıca periyodik bakımlarınız ve aksesuar alışverişlerinizde de servis ekipleri size yardımcı olacaktır.

A sınıfı olmayan ürünleri tercih etmeyin.

A sınıfı klimalar enerji tasarrufu konusunda yüksek performans sağlarlar. Bütçenizi korumak için A sınıfı klima tercih etmelisiniz.

İnverter ürünler tercih etmeniz yararlı olacaktır.

Otomatik hava akımı sistemine sahip inverter teknolojisi ile yılda %40 daha az enerji tüketimi gerçekleştirirler.

Sessiz çalışan klimalar tercih edilmelidir.

Klimaların sessiz çalışarak sizi rahatsız etmemesi önemlidir. Özellikle ofislerinizde gürültü yapmayacak klimaları tercih etmelisiniz.

Duymadığınız markaları satın almamalısınız.

Kaliteli bir ürüne sahip olmak için Mitsubishi gibi büyük firmaları tercih etmelisiniz. Daha önce duymadığınız bir markadan klima aldığınızda dilediğiniz kaliteyi bulamayabilirsiniz.

Hastalık riski olmayan klimaları almalısınız.

Solunum yolu rahatsızlıklarından korunmak için filtreleme özelliği gelişmiş klima sistemlerini tercih etmelisiniz.

Çevreye dost klimalar almalısınız.

Havaya kötü gaz salınımı yapmayan, R410A soğutucu akışkanı kullanılan klimalar kullanmanızda yarar var. Hem kendinizi hem de çevrenizi korumuş olursunuz böylece.

Klima almadan önce söylediğimiz hususları göz önünde bulundurursanız alacağınız cihazı daha iyi seçmiş olursunuz. Aynı zamanda uzun süre kullanır ve sorunsuzca çalıştırırsınız. Eğer kararınızı vermekte zorlanıyorsanız klima danışmanlarından ya da satış merkezlerinden yardım alabilirsiniz.

Paylaş