Bebekler ve Çocuklar İçin Klimanın Zararları

klimanın bebeklere zararları

Bebekler ve Çocuklar İçin Klimanın Zararları

Klima satın alacak olan anne ve baba adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de klimanın bebeklere zararları ve çocukların bulunduğu ortamda klima kullanımının sağlıklı olup olmadığıdır. Bebekleri için en doğru ve sağlıklı olanı isteyenleri uzmanlar ve doktorlar klima kullanımı konusunda uyarmaktadırlar. Bebeklerin belli bir yaşa gelene kadar çevresel faktörlerden korunması gerektiğini söylemektedirler. Bağışıklık sistemleri yeterince gelişmediği için bebeklerin çok kolay hastalandıklarını ve klima kullanımının da bu durumu tetiklediğini belirtmektedirler.

Doktorların uyarıları ve önerileriyle hareket ederek bebeklerinizi ve çocuklarınızı klimanın zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. Kış aylarında özellikle soğuklardan klima kullanarak bebeğinizin hastalıklara yakalanma ihtimalini düşürebilirsiniz. Yaz aylarında ise ideal oda sıcaklıklarında bebeğinizin rahat etmesini sağlayabilirsiniz. Peki klimanın çocuklara zararları neler? Onları bu zararlardan nasıl koruyabiliriz?

Klima Bebeklere Zararlı MI?

Klimanın bebeklere zararları yaz aylarında ve kış aylarında farklıdır. Bebekler çok sıcak ortamlarda uyumakta ve yemek yemekte zorlanırlar. Bu nedenle mekanda klima kullanılarak ortam havasının normale dönmesi sağlanmalıdır. Ancak bebeğe direkt gelecek olan klima havası zararlıdır. Klimanın bebeğe doğru gelmesi, bebeğin hastalanmasına neden olacaktır.

Ayrıca klimalı odada bebek uyuyorsa, bebeğin üzerini örtmek hastalıkların önüne geçecektir. Bebeğin bulunduğu ortamda aşırı klima kullanımı olmadıkça herhangi bir zararı da görülmeyecektir.

Klima bebeklere zararlı mı değil mi sorunuzun cevabını cihaz alırken satış uzmanlarından da alabileceksiniz. Bilinçli kullanım sağlarsanız bebeğinizin hastalıklara yakalanma riskini düşürebilirsiniz.

Yenidoğan Bebeklere Klimanın Zararları

Yenidoğan bebeklere klima zarar verir mi, bebekler için klima kaç derece olmalı, doğru klima kullanımı nasıldır biliyor musunuz?  Yenidoğan bebekler her türlü enfeksiyona açık olduğu için bebekleri yoğun klima kullanılan ortama sokmak oldukça yanlıştır. Bu dönemde bebeklere çok dokunmanın, öpmenin bile tehlikeli olduğu düşünüldüğünde toz ve mikrop oluşumuna müsait klimaların aşırı kullanılması zararlı olacaktır.

Klimanın bebeklere zararları, klimaların düzenli olarak bakımının yaptırılmaması ve mekanın aşırı ısıtılması ya da soğutulmasıyla ortaya çıkmaktadır. Filtreleri temizlenmeyen, arızaları çözüme kavuşturulmayan klimalar, bakterileri üreterek bebeğin hasta olmasına neden olacaktır. Bu nedenle yenidoğan bebeklerin bulunduğu ortamın her anlamda sterilize edilmesi önemlidir. Bebeğinizin hasta olmasını istemiyorsanız klimanızın bakımını ve temizliğini yaptırmalısınız.

Bebekler İçin Klima Kaç Derece Olmalı?

Klimanın bebeklere zararları yanlış kullanımlarla ortaya çıkıyor. Peki bebekler için klima kullanımı kaç derece olmalı? Bebeklerin bulunduğu ortamda sıcaklığın 22 – 23 derece olması makuldür. Oda çok sıcak ise klima kullanılabilir ancak bebek direkt klima havasına maruz bırakılmamalıdır.

Astımlı Çocukları Klimadan Uzak Tutun!

Bebeklere olduğu kadar klimanın çocuklara zararları da var elbette. Astımlı ve alerjik nezleli çocukların klima altında kalmamaları doktorlar tarafından üzerinde durulan bir konu. Ayrıca zatürre ve sinüzite eğilimli olan çocuklar, bu hastalıklara çok daha kolay yakalanabiliyor. Klima içinde Legionella pneumophila mikrobu olma eğilimi olduğu için klimalar çocuklara zarar veriyor. Temiz olmayan klimalar düzelmeyen öksürüklere, zatürre, sinüzit ve solunum yolları rahatsızlıklarına neden olabiliyor.

Dolayısıyla klima kullanırken klimanın çocuklara zararları ve bebekler için dezavantajlı grupları ile karşılaşmak istemiyorsak klimalarımızın bakımını aksatmamalıyız. Klima içinde küf alerjenleri ve ev tozu akarları birikmeye eğilimli olduğu için yılda en az 2 kez klima bakımı yaptırmalıyız. Aksi taktirde çocuklarımızın hastalıklara yakalanmalarını engelleyemeyiz.

Klima bakımı ve temizliği ile ilgili destek almak, çocuklu evlerde klima kullanımı hakkında bilgi edinmek için keşif ekipleri ve klima teknisyenlerinden destek alabilirsiniz.

Paylaş