Mekana Uygun Klima Seçimi – Hangi Alana Hangi Klima Alınmalı?

mekana uygun klima seçimi

Mekana Uygun Klima Seçimi – Hangi Alana Hangi Klima Alınmalı?

Klima satın alırken cihazınızı nerede kullanacağınız çok önemlidir. Klimalar evlerde, iş yerlerinde, geniş kapalı alanlarda, otellerde, restoranlarda ve daha pek çok yerde kullanıldığı için farklı kapasitelere ve işlevlere göre tercih edilir. Ancak mekana uygun klima seçmek çok kolay değildir. Klima danışmanları ve satış merkezleri bu konuda yardımcı olurken sizin de bilinçlenmeniz oldukça önemli.

Mekanınız için gerekli olan klimanın seçiminde aklınızda olması gerekenleri ise sayfamızda bulabilirsiniz.

Ne İstediğinizi İyi Bilin!

Klima seçerken öncelikle nasıl bir performans istediğinizi düşünün. İleri teknoloji ürünler ve en çok bilinen markalar elbette daha kaliteli ve uzun ömürlü olacaktır. Ayrıca ucuz mu yoksa pahalı mı bir klima alacağınıza karar vermelisiniz. Eğer bütçeniz kısıtlıysa ekonomik olan klimaları tercih etmelisiniz. Ekonomik olanların da istediğiniz kaliteyi vermeyeceğini bilmelisiniz.

Konfor İsteyenler

Eğer yaşam alanlarınızda sürekli bir konfor arıyorsanız split klimaları tercih etmelisiniz. Aynı zamanda inverter klimalar ileri teknolojileri ile ve sessiz çalışma özellikleri ile sizi memnun edecektir.

Bütçesini Düşünenler

Fazla bütçesi olmayan kişiler ekonomik ve belirli bir kalitede klimaları tercih etmelidir. Duvar tipi klimaları tercih edebilirsiniz bu bağlamda. Kolay montaj ve kullanım özellikleri olan cihazları almanızda yarar var.

Klima Seçerken Dikkat Edin!

 • Binanın büyüklüğü
 • Cihazın kullanılma amacı
 • Cihazın kurulum maliyeti
 • Cihazın kapasitesi
 • İç hava kalitesi
 • Klimanın performansı
 • Mekana uygun olması
 • İşletme maliyeti
 • Güvenilir olması
 • Servis ve bakım rahatlığı
 • Sessiz çalışma sistemi
 • Çevreye zararlı olup olmadığı

Ofisler İçin Klima Seçimi

Ofis için klima seçerken; binanızın büyüklüğüne, cihazın havalandırma özelliklerine, bölgedeki hava hareketlerine, klimanızı satın aldığınız yerin servis hizmeti verip vermemesine, mevsim geçişlerinde nasıl bir hava ile karşılaştığınıza, iç dekorasyon özelliklerinize, işletim kolaylığına, esnek sisteme sahip olup olmamasına, kullanılacak saatlere dikkat etmelisiniz.

Banka Şubeleri Klima Seçimi

Banka şubeleri için klima seçerken; klimanın yüksek konfora sahip olup olmamasına, sessiz çalışıp çalışmamasına, kullanım kolaylığına, emniyetine, havalandırma sistemine, iklim koşullarına uygunluğuna, maliyetine, mekan yapısına uyumuna, jeneratör odalarının yakınlığına, gün boyu açılıp kapanan kapıların sayısı dikkate alınmalıdır.

Sinema, Tiyatro, Konser Salonları Klima Seçimi

Sinema ve tiyatro salonları için klima seçerken; sessiz çalışma özelliğinin olup olmamasına, kış kitinin bulunmasına, alt kot dönüşüne sahip olmasına, kişi kapasitesine göre kullanım durumlarına, taze hava kullanımına, kapasitesine dikkat etmelisiniz.

Süper Marketler Klima Seçimi

Süpermarketler için klima seçerken; soğutucu dolaplarına, taze hava miktarlarına, ısı kazanç ve kayıplarına, hava dağılımına, kış mevsimindeki verimliliğine dikkat etmelisiniz.

Lokantalar, Kafeler, Barlar Klima Seçimi

Restoran, kafe ve barlar için klima seçimi yaparken; insanlardan ve aydınlatmadan gelen ısı kazancına, yemek ve sigara dumanı yoğunluğuna, kapılardan meydana gelecek hava kaçışları, taze hava akışı, alt kot hava akışı gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Konutlar, Yaşam Mahalleri Klima Seçimi

Konut için klima seçimi yaparken; kullanım saatleri ve amaçları, hava kaçışları, kapı transfer menfezleri, yapının kat sayısı, yapının büyüklüğü dikkate alınmalıdır.

Klima seçimi yaparken bahsettiğimiz hususlara dikkat ederek mekanınıza en uygun cihazı satın alabilirsiniz. Tek başınıza seçim yapamadığınız taktirde de klima uzmanlarına danışarak yardım istemelisiniz. Keşiften sonra size en uygun klimayı önereceklerdir.

Paylaş