Yazın Klima Kullanımı – Yaz Mevsiminde Klima Sıcaklık Ayarı

yazın klima kullanımı

Yazın Klima Kullanımı – Yaz Mevsiminde Klima Sıcaklık Ayarı

Yaz mevsiminde en çok kullanılan elektronik aletlerden biri klimalardır. Evlerimizin ve iş yerlerimizin vazgeçilmezi olan, sıcak havalarla başa çıkmamızı sağlayan klimalar kullanılırken herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için dikkat etmeniz gereken hususlar olacaktır. Yazın klima kullanımı, serinleme amacıyla olduğu için tasarruflu ve sağlıklı kullanımlar hakkında bilgi sahibi olmanız avantajlı olacaktır.

Hemen hemen her yerde karşımıza çıkan klimalar, kurulumdan kullanıma kadar bazı kurallara uyulmadığı taktirde bizi mağdur edebilecek güce sahiptirler. Eğer cihazınızdan olmamak ve doğru şekilde klima kullanmak istiyorsanız öncelikle:

 • Klimalarınızın montajını yetkili servis teknisyenlerine yaptırmalısınız. Yanlış montaj halinde klimalar kullanılırken daha çok enerji harcar ve hiçbir zaman istediğiniz sıcaklık değerine ulaşamazlar.
 • Yaz aylarında klima kullanımı sırasında cihazınızın performansının düşmemesi için periyodik bakımlarını aksatmamalısınız. Yılda en az 2 kez bakım yaptırarak hem ortama temiz hava vermelerini hem de yüksek performansla çalışmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Yaz mevsiminde klima kullanımı için klimanızın ayarlarını yaz mevsimi şartlarına uygun şekilde yapmalısınız. Dışarıdaki sıcaklığın 10 derece altında bir klima ayarıyla konforlu kullanım sağlayabilirsiniz. Klimanızın sıcaklığını düşük ayarladığınızda olası hastalıklara davetiye çıkarmış olursunuz. Yazın klima kaç derecede çalıştırılmalı sorunuzu servis ekiplerinize de yöneltebilirsiniz.
 • Klima yaz aylarında nasıl kullanılır diye düşünenler için bir diğer önerimiz de klimanın hava filtrelerinin belli aralıklarla temizlenmesidir. Temizlenen filtreler yaz mevsiminde sık sık kullanılan klimaların sağlığa zararlarını azaltacaktır.
 • Klimayı amacı dışında kullanmamak da yaz aylarında klimanızdan olmanızın önüne geçecektir. Yiyecekleri soğutmak için klima kullanırsanız büyük bir zararla karşılaşırsınız.
 • Yaz aylarında avantajlı serinlik için klimalarınızın gerek iç gerek dış ünitelerine herhangi bir engel koymamalısınız. Hava giriş ve çıkışlarına engel olacak olan nesneler ortamda istediğiniz serinliğin önüne geçecektir.

Yazın klima kullanımı, montaj sırasında teknisyenlerin belirttiği kullanım önerilerine uyduğunuz taktirde daha rahat olacaktır. Sıcaklık ayarlarını makul düzeyde yaptığınızda, bakımlarını ve temizliklerini ihmal etmediğinizde klimalarınızı yıllarca aynı performansta kullanabilirsiniz.

Yazın Klima Sıcaklık Değerleri

Klima kullananların bir diğer merak ettiği de yazın klima kaç derecede çalıştırılmalı sorusudur. Yaz mevsiminde doğru sıcaklık ayarını yapmak mekanı daha rahat iklimlendirmeyi sağlayacaktır.

Yazın klima sıcaklık derecesi:

 • Enerji tüketimi ( Klimanın A sınıfı olup olmaması)
 • Klimanın BTU değerleri
 • Klimanın yer alacağı mekana uygun olup olmaması
 • Oda büyüklüğü ve tavan yüksekliği
 • Odanın cephesi
 • Binanın izolasyonu
 • Klima kullanılacak mekanın bulunduğu kat
 • Mekan aydınlatması gibi kriterlere bağlıdır.

Yaz aylarında klima kullanımı için sağlıklı sıcaklık değerlerini belirlemek bahsettiğimiz kriterlere göre olmalıdır. Ancak ilk olarak yaz mevsimine uygun klima almak mantıklı olacaktır. Soğutma değerleri yüksek olan klimalar, cihazlarını yaz mevsiminde daha çok kullanacak olanlar için avantajlı olacaktır. Yazın klima kaç derecede çalıştırılmalı konusuna gelince sıcaklığın açık hava sıcaklığına göre belirlenmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Klimanın sıcaklığını düşürürken her bir derecenin elektrik tüketimini %10 artırdığını unutmamak gerekir. Klimanın üfleme hızını gereğinden yüksek tutmayarak da harcanan enerjiden tasarruf edebiliriz. Klima sıcaklık değerlerinin 24 – 23 dereceyi geçememesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Yazın klima kullanımı için soğutma performansı yüksek, dış ortam şartlarından etkilenmeyen, ev ve iş yerlerinde kullanıma uygun modelleri tercih etmeliyiz. Böylece ihtiyaçlarımızı karşılayan, dayanıklı ve performanslı ürünler almış oluruz.

Yaz Mevsiminde Klima Kullanımı ve Hastalıklar

Yazın klima kullanımı bilinçli olduğu taktirde herhangi bir hastalığa neden olmamaktadır. Klimalar yaz mevsiminde mekanı soğutma amaçlı kullanıldığı için aşırıya kaçmamak gerekecektir. Aşırı soğuk olan ortamlarda çocuklar ve yaşlılar klima hastalıklarından muzdarip olabilirler. Özellikle astım, zatürre, bronşit, gribal enfeksiyon, eklem rahatsızlıkları gibi şikayetler görülebilir. Bu nedenle klimanın zararlarını en aza indirmek için dışarıdaki sıcaklıktan maksimum 9 – 10 derece aşağısında soğutma yapılabilir.

Yazın Klima Kullanımı ve Elektrik Tüketimi

Yaz aylarında klima kullanımı kış aylarındaki gibi elbette elektrik faturalarınızı artıracaktır. Sürekli çalıştırılan klimalar, ortamdaki havayı etkilediği kadar faturalarınızı da etkileyecektir. Ancak A sınıfı ve inverter klima satın aldığınızda, klimanızın harcadığı enerji düşük olacağı için faturalarınızın da sandığınızdan düşük geldiğini görebileceksiniz.

Evlerinizde ve iş yerlerinizde yazın klima kullanımı sırasında aşırıya kaçmadıkça hem hastalıklara yakalanmaz hem de bütçenizi zorlamazsınız. Önerilerimize dikkat ederek klima kullanırsanız her mevsim sağlıklı bir yaşam alanı yaratırsınız.

Paylaş